среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 50

ФАО: До 2100-та луѓето ќе одгледуваат инсекти за да се прехранат

insekt

Поврзани вести

Бројот на светската популација која во 2100-та година ќе достигне бројка меѓу 10 и 11 милијарди луѓе ќе биде голем проблем во поглед на квалитетот на храната кој што и сега е проблематичен, смета Францускиот институт за демографски студии (Инед).

Организацијата на Обединетите нации за храна и земјоделство (ФАО) предвидела дека, со оглед на растот на светската популација, луѓето ќе бидат принудени да одгледуваат инсекти за да успеат да се прехранат до крајот на векот.

Инсектите, како што се наведува во извештајот, се богати со протеини, не заземаат големо место, нивното одгледување скоро и не ја загадува животната околина, а нивното производство е евтино.

Како што сметаат експертите на Инед, тоа не значи дека месото целосно ќе биде исклучено од менито на дневна исхрана, но дури сега одреден број земји, посебно оние со голема популација, сериозно се занимаваат со одгледување на инсекти за човечка исхрана.

Но, производството на месо не претставува едниствен проблем, туку и овошјето и зеленчукот кои бараат се’ повеќе обработливо земјиште за да се прехрани скоро половина поголем број жители на земјата.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести