недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 25

Фармери со трактори го блокирале седиштето на ЕУ во Брисел

traktoriii

Последни вести

Белгиски фармери утрово го блокирале со земјоделски машини плоштадот Шуман во Брисел, каде се наоѓа седиштето на повеќето европски институции, јавува МИА.

На протестот на земјоделците против строгите мерки за штедење, кој бил планиран за вториот ден од самитот на шефовите на држави и влади членки на ЕУ, им се приклучиле и антиглобалистите кои се против склучување Трансатлантски трговски договор меѓу ЕУ и САД.

Самитот неочекувано завршил еден ден претходно од планираното, а обидот на демонстрантите да ги спречат европските лидери да влезат во зградата на Европскиот совет бил неуспешен, бидејќи синоќа заминале.

На плоштадот Шуман се распоредени кордони на белгиската полиција, но протестот засега минува мирно.

Најчитани вести