петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 66

Фашисти во Белград: Претепале маж и ограбиле студент

f252bd9a80ff6a7f9ae96784f0fe2b8c_L

Последни вести

Група петмина млади маскирани момчиња со фантомки и фашистички обележја вчеравечер го претeпале домаќинот на Филозофскиот факултет во Белград.

Тој ја одбил Итната помош. Веднаш потоа момчињата ограбиле и еден студент. Како што велат студентите, порано истата ноќ, непосредно пред инцидентот, пет мажи се распрашувале што се случува на факултетот и колку луѓе има во зградата. Полицијата извршила увид.

-Не сме сигурни дали сите се членови на Фашистичката српска група, но еден од нив со сигурност носеше фашистичко обележје, рекол еден од студент и додал дека најверојатно истите тие се поврзани со фрлањето летоци со слична содржина од прозорец на нивниот факултет на денот на блокадата.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести