четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Фатени сириски илегалци на „Богородица“ и албански на „Блато“

siriskiImigranti2-640x320

Последни вести

Македонската гранична полиција уапсила тројца илегалци изминативе два дена, од кои двајца во моментов се сместени во Прифатниот центар за странци на МВР во Скопје, а еден е веднаш депортиран.

Во петокот во 14 часот, двајца сириски државјани, Е.А. (29) и С.И. (52) нелегално поминале преку граничниот премин „Богородица“, Гевгелија. Сиријците по извршениот разговор со полицијата се предадени во Прифатниот центар за странци на МВР во Скопје.

Во текот на вчерашниот ден, пак, во 10 часот и 55 минути во Девар во близина на градската депонија, од страна на полицијата е уапсен и депортиран албанскиот државјанин Д.Р. (24) кој остварил нелегален влез на територијата на Република Македонија преку граничниот премин „Блато“.

Д.Р. има важечка забрана за влез во Македонија од 5 јуни оваа година, по што му е изречена мерката за протерување на странец и забрана за влез во Македонија до 2 август 2017 година.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести