сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 0

ФБИ: Сириските оперативци на Ал Каеда се подготвуваат за напад на Европа и на САД

fbi

Поврзани вести

Американската известувачка служба соопшти денеска дека постојат податоци кои укажуваат на тоа дека сириските оперативци на Ал Каеда се подготвуваат наскоро да ја нападнат САД или некоја европска држава.

Одделението за внатрешна безбедност и ФБИ ги предупредијата државите, локалните и сојузните сили за спроведување на закони со најнови закани, изјави портпаролот на Одделението за внтарешна безбедност Марша Катрон, пренесува агенцијата Ројтерс.

„Податоците покажуваат дека високите оперативци на Ал Каеда стационирани во Сирија се блиску до извршната фаза за напад во Европа или САД,“ изјави портпаролката.

Тие непосредни напади кои Ал Каеда ги планира во Сирија се една од причините за воздушните напади во вторникот на екстремистите во Сирија.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести