сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 23

ФБИ спроведува истрага против Блатер

blater

Последни вести

Претседателот на Меѓународната фудбалска федерација ФИФА, Сеп Блатер, кој само четири дена по реизборот ненадејно поднесе оставка од таа функција е опфатен во истрагата на ФБИ и државното обвинителство.

Веста за истрагата против Блатер ја пренесоа „Њујорк тајмс“ и „Еј-Би-Си њуз“, повикувајќи се на анонимни полициски извори, како и на извори блиски до случајот.

Портпаролот на ФБИ меѓутоа не сакаше да ги коментира овие тврдења.

Блатер вчера поднесе оставка на вонредна конференција во Цирих.

Најчитани вести