понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 26

ФБиХ: Протестите продолжуваат, граѓаните бараат преодна влада

Главни барања на демонстрантите се оставка и формирање на преодна влада

bosna

Поврзани вести

Протестот на незадоволните граѓни продолжија во градовите на Федерацијата Босна и Херцеговина (ФБиХ), со социјални и барања за смена на челниците на кантоните, а нивното основно барање е да се поднесе оставка од актуелната власта на сите нивоа за формирање на нова, демократска унија, која ќе има повеќе разбирање на сиромашното население кое се соочува со проблеми во изминатите 20 години.

Повеќе од 700 демонстранти во Сараево се собраа пред зградата на Владата од каде што бараат оставка од премиерот Нермин Никшиќ и бараат да се формира експертска преодна влада до изборите.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести