петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 25

Федерер и Ѓоковиќ ќе играат за титулата во Индијан Велс

Tan2014-3-14_231235265_0

Поврзани вести

Швајцарецот Роже Федерер и Србинот Новак Ѓоковиќ ќе играат во финалето на мастерс турнирот во Индијан Велс. Федерер многу полесно од очекувањата го совлада  Украинецот Алекс Долгополов 6:3, 6:1. За разлика од Федерер, вториот носител на турнирот Србинот Новак Ѓоковиќ имаше многу потешка задача. Тој за влез во финалето во три сета го совлада домашниот тенисер Џон Изнер со 7:5, 6:7, 6:1.

За Ѓоковиќ ова финале ќе биде идеална можност да му се одмазди на Федерер за поразот на последниот меѓусебен дуел, пред неколку седмици во полуфиналето од турнирот во Дубаи. Роже со самиот пласман во финалето си обезбеди скок на АТП-листата, каде од понеделник ќе се најде барем на петтата позиција.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести