четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 38

Федерер и Вудс најскапи спортисти во светот

f

Последни вести

Швајцарскиот тенисер Роже Федер и американскиот голфер Тајгер Вудс се најскапите спортисти во светот. Според листата на списанието Форбс , двајцата ја имаат зголемено банкарската сметка во 2013 година за 46 милиони долари , благодарение на своето име . Организаторите на турнирите дават по 1.000.000 долари само за да го доведат Федере, а тој има и десетгодишен договор со Најк о вредност од 100 милиони долари.

Во топ 10 на најплатени спортисти во светот се:

Роже Федерер (тенис) 46.000.000 долари
Тајгер Вудс ( голф) 46.000.000
Леброн Џејмс ( кошарка) 27.000.000
Фил Микелсен ( голф) 25.000.000
Марија Шарапова (тенис)23.000.000
Сајин Дони (крикет) 21.000.000
Усеин Болт (атлетика) 20.000.000
Коби Брајант ( кошарка) 19.000.000
На Ли (тенис)15.000.000
Кристијано Роналдо (фудбал) 13.000.000
Лионел ѓМеси (фудбал) 13.000.000

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести