сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 15

Федерер сака да игра во три добиени сета

federer

Поврзани вести

Поранешниот светски тениски рекет број еден Швајцарецот Роже Федерер призна дека би сакала да игра подолги натпревари како што беше во финалето на мастерс турнирот во Индијан Велс, против Новак Ѓоковиќ.

“Мислам дека треба да се вратиме кон она време кога игравме натпревари на турнирите во пет сета. Мислам дека мастерс турнирите повторно треба да се играат во три добиени сетови. Јас го велам ова со причина бидејќи имам играно и помали турнири во пет сета. Сепак, оставам на АТП да одлучи кои турнири може и треба да се играат во пет сета”, изјави Федерер.
Федерер сезонава игра во одлична форма. Тој ја освои титулата на АТП турнирот во Дубаи, додека во финалето во Индијан Велс загуби од Србинот Новак Ѓоковиќ.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести