четврток, 27 јули 2017  |  Вести денес: 9

Федерер стана првиот тенисер со осум титули на Вимблдон

federer vimbldon

Поврзани вести

Швајцарскиот тенисер Рожер Федерер со победата над Хрватот Марин Чилиќ во финалето на Вимблдон во неделата за еден час и 41 минута со 3:0 во сетови (6-3, 6-1 6-4) стана првиот играч кој осум пати го освои најпознатиот светски турнир.

Повредениот Чилиќ, го заврши мечот со 23 неизнудени грешки и 16 „винери“, додека Федерер имаше 23 „винери“ и само осум неизнудени грешки.

Федерер со оваа победа стаса до својата осма титула во Вимблдон и тоа 14 години откако првпат триумфираше во „Ол Ин гланд Клуб“, а вкупно 19 „грем слем“ титула во кариерата. За одбележување е што до титулата година дојде без да загуби ниеден сет.

Најчитани вести