сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 23

Фејсбук е стар 112 години?

Според овој текст, Фејсбук го прослави својот 112 роденден.

fejsbuk

Поврзани вести

Фејсбук деновиве го прослави својот десетти , но британските медиуми откриваат дека можеби е најпопуларната мрежа е многу постара отколку што ние мислиме.

Британската новинарска архива открива фрагмент од весникот   Western Times  од 1902 година во кој за прв се споменува зборот „Face-book”.

Facebook in 1902

Според овој текст, Фејсбук го прослави својот 112 роденден.

Фејсбукот од пред еден век значело дека секој кој сака може да дојде во редакцијата да го нацрта своето лице и да се потпише. Секако, тоа е многу поразлично од оној Фејсбук кој ние денеска го користиме, но основата е иста.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести