сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 23

Фејсбук хит: Референдум Русија да ја припои и Србија

Срби на Фејсбук организираат референдум преку кој сакаат да се изрази волјата на српскиот народ да стане дел од Руската федерација

image

Поврзани вести

Фејсбук страница со име „ФБ референдум – Путин, приклучија и Србија“ постои 12 денови, а веќе успела да собере речиси 19 илјади членови. На насловната фотографија е прикажана мапа на Србија кон која се припени Црна Гора и Република Српска.

Основачите на оваа страница себе си за цел си поставиле повеќе од милион членови „за да ја покажат вољата и Србија да стане дел од сојузот со Русија наспроти ЕУ и НАТО“.

„Во 1941 година не’ бомбардираат Германците, 1944 Англичаните и Американците, 199 се здружија Германците со Англичаните и Американците за повторно да не бомбардираат. Србите никогаш не биле олош, за да се дружат со олош. Србинот е христијанин и витез и со сличните на себе треба да се дружи и здружува! За референдум!“, пишуваат меѓу останатото основачите на страницата.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести