сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 0

„Фејсбук“ страница повикува на убивање и насилство врз Србите и Грците

strana

Поврзани вести

На „Фејсбук“ се појави страница „Добредојде во пеколот Србија“ на која се повикува на убивање Срби и насилство над нив. Постовите се на албански јазик, а досега има повеќе од 4 илјади лајкови.

Покрај пцовките и погрдните постови стои и фотографија на која се гледа како српското знаме гори. Стои и пост на кој се наведува дека на Србија наскоро и се ближи крајот. Исто така освен на насилство врз Србите, се повикува и на насилство врз Грците.

На профилот има и фотографија на држава која ги опфаќа Албанија, Косово, но и источните делови на Црна Гора и западните делови на Македонија и Грција.

Сраницата е основана на 24-ти февруари и вистинско чудо е како досега не е забранета, со оглед на тоа дека пропагира ширење на национална омраза и повикува на насилство.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести