четврток, 20 октомври 2016  |  Вести денес: 52

Фенг Шуи модни совети: Овие бои ќе ви донесат среќа во 2015 година

bj5

Последни вести

Ширум светот позната е традицијата дека некои бои носат среќа, а некои помалку. Како што енергијата е се на овој свет, вклучувајќи ги и боите, се верува дека она што го носите на себе привлекува среќа и успех.

Доколку ја одберете вистинската боја на својата облека, таа може да ви донесе среќа во моментите кога ви е најпотребна. Како што го опремуваме домот по правилата на Фенг Шуи и очекуваме добра енергија, така е и со гардеробата.

Годината 2015 е година на древниот Фенг Шуи елемент, по кинескиот хороскоп, годината на Козата. Затоа се прапорачува да носите бои кои симболизираат древни елементи.

Така првите две бои кои се препорачуваат се зелената и кафената. Купете зелени блузи, џемпери или панталони во чоколадна нијанса. Исто така, можете да носите и бои кои симоблизираат Вода и Земја, затоа што тие бои го поддржуваат Дрвото и создаваат добра енергија.

Освен кафената и зелената, следните две бои кои се препорачуваат се сината и црната. Малото црно фустанче и синиот накит се одлична комбинација како за подобра среќа така и по Фенг Шуи.

Следната група бои кои се препорачуваат се земјените тонови: кремаста, кајсија, цигла, слива. Нијансите касија и крем се најдобри за да ги дочекате сончевите денови.

Освен гардероба во овие бои, се препорачуваат детали, како што е накитот во нијанси кои одговараат. За да ја засилите позитивната енергија одберете накит со природни кристали или камен, како што е зелениот жад, малахит, ахат.

Добро е да се има и некои детали и накит во боите кои ги претставуваат водените елементи како што се аквамарин, месечев камен, тиркиз…или одберете црн камен, како црн оникс.

Дали треба да се избегнуваат одредени бои во годината на Козата?

Експертите по Фенг Шуи велат дека треба. Боите кои ги симболизираат елементите Метал и Оган, како што се бела или светло сива, виолетова, портокалова или црвена нема да ви донесат обилно количество на позитивна енергија и среќа.

Најчитани вести