петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 65

Фенингер олимписка шампионка во супер веле слалом

Alpine Skiing - Winter Olympics Day 8

Поврзани вести

Австријката Ана Фенингер се закити со златниот медал во супер веле слаломот на Зимските олимписки игри во Сочи. Фенингер до најсјајното одличје стигна со време од 1:25.52 минути, 55 стотинки предност во однос на олимписката шампионка во супер комбинација Марија Хефл-Риш од Германија. Бронзениот медал го освои уште една Австријка Никола Хоспкоја беше, пак, сребрена во комбинација.

Супер веле слаломот во Сочи донесе големи возбудувања но и исклучително тешка трка за сите скијачки поради лошата состојба на снегот. Високите температури си го направија своето, па снегот беше премногу мек што лошо се одрази на натпреварувањето.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести