сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 0

ФЕНОМЕН: Шума расте од езеро

suma

Последни вести

Во езерото Каинди во Казахстан сокриена е подводна шума, која можете да ја откриете само ако нурнете во вода.Езерото се наоѓа 129 км од градот Аламати кое настанало по земјотресот во 1911 година. Тогаш, голем одрон ја блокирал клисурата и создал природна брана.

suma 1

Дождот полека го полнел местото и формирал езеро познато по своите природни убавини.Посебно се интересни стеблата кои се креваат од дното.

Водата е толку студена и проѕирна што се гледа дното кога ќе се погледне во неа.На зима доаѓаат туристи кои ловат пастрмка.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести