недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Ферари против БМВ на ЗОИ во Сочи

Two-women bobsleigh pilot Meyers of the U.S. speeds down the track during unoffical progressive training at the Sanki sliding center in Rosa Khutor near Sochi

Поврзани вести

Конкуренцијата во боб на Олимписките игри никогаш не била посилана, а “болидите” на Зимските олимписки игри во Сочи се конструирани од инжинерите на автомобилските гиганти БМВ, Ферари, Мекларен …
На боб патеката на Игрите во Сочи, Американците, Германците и Швајцарците ќе се спуштат со боб кој го дизајнираше БМВ, Италијанците ќе се обидат да стигнат до златниот медал со Ферари , додека боб санката на В. Британија ја изработи Мекларен.
Една боб санка за настап на Олимписките игти чини најмалку 150.000 евра. Русите бобот ги чини 24 милиони евра, а Германците 17 милиони евра
Интересно е што Јапонците сами се обидоа да го направат својот боб, односно да го прилагодат на своите натпреварувачи, но не успеаја и покрај тоа што потрошија 10 милиони евра.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести