недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 24

Ферер го совлада Фоњини и за прв пат освои титула во Рио

David Ferrer of Spain celebrates after winning his men's singles tennis final match against Fabio Fognini of Italy at the Rio Open tournament in Rio de Janeiro

Поврзани вести

Шпанскиот тенисер Давид Ферер славеше на турнирот во Рио де Жанеиро, па иако е февруари, тој успеа да го освои и вториот трофеј сезонава.

Ферер во финалето лесно излезе на крај со Фабио Фоњини, кој ден претходно успеа да го елиминира првиот носител на турнирот, Рафаел Надал. Тој го совлада Италијанецот со 2:0 (6:2, 6:3), што му донесе нови 500 АТП поени и 343,000 долари.

Ова беше вкупно 23 победа и прва титула за Ферер на турнирот во Рио.

Најчитани вести