петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 66

Фернандез уште една година во ЖРК Вардар СЦБТ

фернандез

Поврзани вести

Шпанската ракометарка, Бегоња Фернандез, го продолжи договорот со македонскиот шампион ЖРК Вардар СЦБТ на уште една година.

Поранешната репрезентативка на црвената фурија професионалната кариера ја почна во 1998 година, во екипата на Милар Елиана Валенсија со која играше во четвртфиналето на Лигата на шампионите. Од 2005 до 2008 година настапуваше за Елда Престихио. Најголем дел од кариерата, вкупно шест сезони, настапувше за екипата на Ичако со која во 2011година играше во финалето на Лигата на шампионите.

Во ЖРК Вардар СЦБТ, Фернандез дојде од екипата на Зајечар (Србија) за која настапуваше една полусезона.
Со репрезентацијта на Шпанија има сребрен медал од ЕП 2008 и бронзен медал од ОИ во Лондон. На ЕП 2008 во Македонија, Фернандез беше прогласена за најдобар пикер во Европа.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести