четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Фернандо Торес се враќа во Атлетико Мадрид, Черчи заминува во спротивен правец

torres

Поврзани вести

Иако сите очекуваа дека Фернандо Торес конечно ќе заигра како што му доликува на некогаш еден од најдобрите напаѓачи во светот, сепак ниту во Милан не успеа да покаже барем дел од репертоарот со кој располага.

Токму поради ова, по само шест месеци минати во италијанскиот гигант, Торес најверојатно ќе си замине. Како негова следна дестинација се споменува неговиот матичен клуб, Атлетико Мадрид, и тоа на 18-месечна позајмица, оние останати 18 месеци кои првично требаше да ги помине во тимот на Милан.

Сепак, за Милан да се откаже од услугите на Торес, ќе треба да добие нешто за возврат, а како идеална опција се споменува името на Алесио Черчи, кој иако летово пристигна на Винсенте Калдерон како огромно засилување, има проблеми да се вклопи во тимот и филозофијата на Диего Симеоне. Токму негово враќање во Италија би било идеално и за самиот фудбалер но и за Милан, кој сезонава игра доста променливо, па напаѓач од калибарот на Черчи ќе биде и тоа како добредојден во борбата за место кое води во Лигата на шампионите.

cerci

Во последно време се позачестени се и гласините за евентуален трансфер на Марио Манџукиќ во тимот на Манчестер Сити, па враќањето на Фернандо Торес во Атлетико ќе ја пополни дупката во нападот.

Најчитани вести