сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Фестивалот ,,Пображење,, Вевчани во знакот на научна трибина

Вевчани_01

Поврзани вести

Четвртиот по ред меѓународен фолклорен фестивал ,, Пображење,, Вевчани годинава ќе измине во знакот на научна трибина на тема ,, Регионалната етнологија и етничките карактеристики во Македонија во почетокот на 20 век,, и ,, Нематеријалното културно наследство на Вевчани“.

Научната вечер ќе се одржи утре во Домот на културата во Вевчани со почеток од 20 часот, а ќе говорат Доц. д-р Даворин Трпевски од Институтот за етнологија и антропологија при Природно математичкиот факултет- Универзитет Св Кирил и Методиј- Скопје, м-р Ивона Опетческа Татарчевска етнокореолог виш соработник за фолклорни добра во Управата за заштита на културното наследство, м-р Велика Стојкова Серафимовска етномузиколог и претседател на ИСТМ Националниот Комитет за Македонија а модератор ќе биде Наташа Ташкоска, етнолог.

Инаку годинешното издание на Фестивалот ќе измине без најавените фолклорни содржини и концертот на групата Љубојна. Од КУД  Дримкол- Вевчани велат дека активностите се откажани поради неодамнешната трагедија со двојното убиство.

-Меѓународниот фолклорен фестивал ,, Пображење,, оваа година без песна и оро од голема почит кон своите вевчанци, своевремено и играорци. Сочуствувајќи во болката со нивните семејства и згрозени од суровата и жална вистина дека вевчанец уби вевчанец ги откажавме сите настапи на фолклорните ансамбли и музички групи, велат организаторите.

Покровител на Фестивалот ,, Пображење,, е Општина Вевчани и Министерството за култура на Р. Македонија

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести