вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 0

ФИБА: Четири држави посакуваат организација на квалификациски турнири

Во пресрет на Олимписките игри во Рио де Жанеиро 2016 Светската кошаркарска федерација (ФИБА) ќе организира три квалификациски турнири, а досега интерес за добивање на организација на еден од нив пројавија четири земји.

fiba

Поврзани вести

Официјално Турција поднесе кандидатура за домаќин на квалификациски турнир, неофицијални кандидатури објавија Италија и Русија, а од вчера ним им се приклучи и Србија.

Квалификациите ќе се играат во јули следната година, а ФИБА за два месеца ќе објави кои три земји ќе бидат организатори на турнирите за учество во Рио.

Од штотуку завршениот Евробаскет 2015 директно учество на Олимпијадата обезбедија финалистите Шпанија и Литванија.

Најчитани вести