сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 23

ФИБА сака да формира нова лига на Балканот – Македонија го одбила предлогот ?!

fiba

Поврзани вести

По краткиот мир се подготвува нова бура во кошаркарскиот Јадран. ФИБА ја активира својата идеја за своја регионална лига во земјите од поранешна СФРЈ, па веќе, како што пренесува српски „Новости“, на националните сојузи доставен им е основачки акт и Статут на ново предвиденото регионално натпреварување, кошаркарска лига – ПРЕМИЕР. Сепак, околу сето тоа конечниот збор треба да го дадат клубовите и сојузите од земјите, а како што пишува „Новости“, Словенија и Македонија, неофицијално, веќе го одбиле предлогот.

Повеќе прочитајте на следниов ЛИНК.

Најчитани вести