среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Фич го намали кредитниот рејтинг на Хрватска

hrvatska-zastava_201387141643

Поврзани вести

Агенцијата Фич го намали хрватскиот кредитен рејтинг за едно ниво – на ВВ за долгорочно задолжување во странска валута и ВВ+ во домашна, јавуваат хрватски медиуми.

Агенцијата очекува продолжување на рецесијата. Тие искажуваат сомнение и дека државата во скоро време ќе може да го стабилизира јавниот долг.

Според медиумите, приходите од ДДВ потфрлиле и дефицитот расте поради што е можно до крајот на годината да нема средства за плати. Сепак, Хрватска се надева на приходи од туризмот иако и во таа гранка се регистрирани „минуси“. Неодамна агенцијата Стандард енд Пурс потврди за досегашниот долгорочен кредитен рејтинг на Хрватска на ниво ВВ и краткорочен на ниво В со стабилни изгледи.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести