недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 18

„Фич“ го намали кредитниот рејтинг на Хрватска

hrvatska-granica

Поврзани вести

Меѓународната агенција за кредитен рејтинг „Фич“ ги намали прогнозите за рејтинг на Хрватска од стабилен на негативен.

„Фич“ истовремено го потврди долгорочниот кредитен рејтинг на ниво ББ+ за странски валути и на БББ- за домашни валути.

Рејтинг агенцијата наведува дека фискалните резултати на Хрватска дополнително се влошени од септември минатата година, кога „Фич“ го намали долгорочниот кредитен рејтинг на сегашното ниво ББ+.

Долготрајната рецесија и понатаму влијае на изгледите за фискална консолидација и оддржливост на јавниот долг, а хрватската влада, според „Фич“, покажува помала волја да воведе построги буџетски ограничувања.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести