четврток, 20 октомври 2016  |  Вести денес: 55

„Фич“ го намали кредитниот рејтинг на Србија

Кредитната агенција го намали кредитниот рејтинг на Србија кој се' уште ги задржува стабилните изгледи

g_srbija-zname

Поврзани вести

Агенцијата „Фич“ го намали кредитниот рејтинг на Србија на Б+ со стабилни прогнози, од претходните ББ- со негативни изгледи.

„Како клучни причини за својата одлука, ‘Фич’ наведува раст на дефицитот во 2014-та година по основ на претходно преземени обврски, како и општата состојба на јавниот долг во однос на висината на бруто домашниот производ, но и неспроведување на претходно најавените структурни реформи во претходните години“, соопшти тамошното Министерство за финансии.

Како позитивни страни агенцијата го наведува започнувањето на преговорите со Европската унија, намалениот дефицит на тековната сметка на платниот биланс и зголемување на девизните резерви и почеток на преговорите со Меѓународниот монетарен фонд кои се планирани за февруари оваа година.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести