недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 0

„Фич“ ја подобри оценката за Грција на „Б“ во стабилна со перспектива

Агенцијата оценува дека грчката економија ќе се развива со темпо од 0,5 отсто за оваа година и 2,5 отсто за 2015 година.

greece-bankrupt-economy1-564x272

Поврзани вести

Кредитната агенција „Фич“ ја подобри долгорочната оценка за Грција од „Б минус“, на „Б“ со стабилна перспектива.

„Фич“ образложува дека оваа одлука ја донел поради буџетскиот суфицит, кој го постигна Грција, подобрената реализација на буџетските цели, намалувањето на краткорочниот ризик за ликвидност на земјата и нејзиното враќање на меѓународните финансиски пазари.

Агенцијата оценува дека грчката економија ќе се развива со темпо од 0,5 отсто за оваа година и 2,5 отсто за 2015 година.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести