среда, 26 јули 2017  |  Вести денес: 11

Фицо: Доколку САД ги укинат санкциите против Русија, истото ќе го стори и ЕУ

Според него санкциите се сосема бесмислени и им нанесуваат штета на интересите на европските земји.

fico

Последни вести

Европската унија ќе ги укине санкциите против Русија, доколку тоа го сторат САД, изјави денеска словачкиот премиер Роберт Фицо, јави ТАСС.

Според него санкциите се сосема бесмислени и им нанесуваат штета на интересите на европските земји.

– Сметам дека ако САД ги укинат санкциите, истото ќе го стори и ЕУ, Ние си дадовме автоголови, рече Фицо.

Словачкиот премиер истакна дека е неопходно да биде прекинато „насилното извезување на идеалите на ЕУ и САД во трети земји“.

– Ликвидирањето со воена сила на одредени политички режими е политика без перспектива. Секоја држава има право да избира како ќе управува со сопствените внатрешни работи, додаде тој.

Најчитани вести