петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 64

Фидел Кастро денеска го слави 88. роденден

fidel

Поврзани вести

Поранешниот кубански претседател Фидел Кастро, денеска слави 88 роденден и по тој повод реновирана е куќата во која се родил во гратчето Биран, на истокот на Куба, јави кубанската државна телевизија.

Градежните зафати во куќата каде што Фидел и неговиот помлад брат Раул се родени траат веќе неколку недели.
Со реставрацијата се опфатени повеќе од 800 музејски предмети, како и семејниот храм каде што има 28 хектари земја на кој се наоѓа овоj историски комплекс кој од 2009 е прогласен за народен споменик.

Фидел Кастро ја предводеше комунистичката револуција во која беше симната од власт претседателот на Куба, Фулхенсио Батиста, 1 јануари 1959 година и управуваше со земјата до 2006 година кога поради тешка болест ги пренесе овластувањата на помалиот брат Раул, роден 1932 година.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести