недела, 23 јули 2017  |  Вести денес: 45

ФИФА ги објави тројцата финалисти за најдобар фудбалер во 2016 година

Лионел Меси Кристијано Роналдо и Антоан Гризман се фудбалерите кои ќе се борат за „Најдобар играч во 2016“ според Светската Фудбалска Федерација – ФИФА.

фифа

Поврзани вести

Светската куќа на фудбалот од оваа година повторно сама ќе избира лауреати по прекинот на соработката со „Франс Фудбал“, а денеска и официјално беше објавена листата од тројца финалисти.

Во изборот за најдобар светски фудбалер на ФИФА учествуваат селекторите и капитените на сите репрезентации, потоа новинари од различни земји ширум светот, како и фанови кои гласаат преку официјалната веб-страница на светската куќа на фудбалот. Победникот на овој избор ќе биде промовиран на гала-церемонијата што на 9 јануари ќе се одржи во Цирих.

Најчитани вести