Спорт

ФИФА ги објави тројцата финалисти за најдобар фудбалер во 2016 година

ФИФА ги објави тројцата финалисти за најдобар фудбалер во 2016 година

Светската куќа на фудбалот од оваа година повторно сама ќе избира лауреати по прекинот на соработката со „Франс Фудбал“, а денеска и официјално беше објавена листата од тројца финалисти.

Во изборот за најдобар светски фудбалер на ФИФА учествуваат селекторите и капитените на сите репрезентации, потоа новинари од различни земји ширум светот, како и фанови кои гласаат преку официјалната веб-страница на светската куќа на фудбалот. Победникот на овој избор ќе биде промовиран на гала-церемонијата што на 9 јануари ќе се одржи во Цирих.