петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 0

ФИФА го казни јапонскиот судија кој ја оштети Хрватска

nisimura

Последни вести

Јапонскиот судија Јуичи Нишимура немоа повеќе да биде главен арбитар на натпреварите на Светското првенство во Бразил, одлучила ФИФА. Тој на вечерашниот натпревар меѓу Хондурас и Еквадор ќе биде четврти помошник на главниот судија Бенџамин Вилијамс од Австралија.

Официјално ФИФА не соопштува дали ваквиот чекор е преземен поради лошото судење на Нишимура на првиот натпревар од Мундијалот, меѓу домаќинот Бразил и Хрватска. На таа утакмица јапонскиот арбитар му подари пенал на Бразил, а спорен беше и моментот кога Неимар во првото полувреме со лакт го удри хрватскиот фудбалер Лука Модриќ.

Инаку, ФИФА им додели прецизни упатствија на судиите, пред почетокот на светското првенство, дека секој удар со лакт мора да го казнуваат со црвен картон.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести