сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 0

ФИФА предвреме го пензионира Јосип Шимуниќ

Освен суспензијата од 10 натпревари, фудбалерот на Динамо (З) ќе мора да плати и парична казна од 30.000 швајцарски франци.

simunic

Поврзани вести

Репрезентативецот на Хрватска, Јосип Шимуниќ е казнет со 10 натпревари неиграње поради усташките повици кои ги упати до фудбалските фанови по завршувањето на вториот бараж натпревар против селекцијата на Исланд.

Искусниот дефанзивец го почна скандирањето што продолжи и на трибините, со повикот „За дом”.
Освен суспензијата од 10 натпревари, фудбалерот на Динамо (З) ќе мора да плати и парична казна од 30.000 швајцарски франци.

„Играчот и публиката користеа повици кои во текот на Втората светска војна ги користеше усташкото движење. Со оглед на тоа, Дисциплинската комисија одлучи дека се работи за дискриминирачко однесување. Согледувајќи ги сите аспекти, а посебно сериозноста на инцидентот, комисијата одлучи да го казни играчот со 10 меча неиграње“, стои во официјалното соопштение на ФИФА.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести