вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 2

ФИФА започна истрага против Суарез

ФИФА може да потврди дека е покрената дисциплинска постапка против репрезентативецот на Уругвај, Луис Суарез. Фудбалерот и Фудбалската федерација на Уругвај имаа рок до 17:00 часот да ги презентираат своите докази

FIFA ISTRAGA SUAREZ

Последни вести

Дисциплинската комисија при Светската фудбалска организација (ФИФА), потврди дека покрена постапка против репрезентативецот на Уругвај, Луис Суарез, кој на дуелот против репрезентацијата на Италија, намерно за рамо го гризна дефанзивецот на “азурите”, Џорџо Киелини, но таквиот срамен потег намерно или немамерно не беше казнет од мексиканскиот судија, Марко Родригез.

„ФИФА може да потврди дека е покрената дисциплинска постапка против репрезентативецот на Уругвај, Луис Суарез. Фудбалерот и Фудбалската федерација на Уругвај имаа рок до 17:00 часот да ги презентираат своите докази”, стои во официјалното соопштение на ФИФА.

Гризењето на противничкиот фудбалер не е нешто ново за напаѓачот на Ливерпул. Пред неколку сезони Суарез го гризна фудбалерот на ПСВ, а пред две години, уругвајскиот интернационалец го гризна и репрезентативецот на Србија, Бранислав Ивановиќ и заработи суспензија од десет натпревари.
Контроверзниот напаѓач сега може да заработи казна од 24 натпревари или забрана за настап во следните 2 години.

 

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести