четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 2

Филе: ЕУ е подготвена да ја прифати Украина

stefan fule

Поврзани вести

Европската комисија ја задржува својата позиција во врска со Украина и го потврдува предлогот за дпримањето на источноевропската држава во составот на Европската унија, истакнал комесарот за проширување Штефан Филе, во интервју за германскиот весник „Ди Влет“.

„Ако сакаме сериозно да го промениме овој дел од источна Европа, ние треба да го примениме најмоќниот инструмент што ЕУ го има на располагање, а тоа е проширувањето“, рекол Филе, додавајќи дека проширувањето на ЕУ поседува „невиден ефективна и стабилизирачка сила“.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести