понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 30

Филе: Не го сфативме сериозни Путин, повеќе не ни е до смеење

Кога во 2008 година Путин рече дека Украина е вештачка држава, половина се смеевме, другата половина не разбра, сега не ни е до смеење, вели еврокомесарот Филе

stefan fule

Поврзани вести

Комесарот за прошоирување на Европската Унија, Штефан Филе оценува дека Европската Унија допринела за моменталните судири во Украина, бидејќи пропуштила сериозно да ги сфати изјавите на рускиот претседател Владимир Путин за распадот на поранешната СССР.

„Не го сфативме сериозно она што нам пред неколку години ни го кажа претседателот Путин. Тврдеше дека распадот на СССР била најголема катастрофа на 20-тиот век“, вели Филе во интервју за Радио Слободна Европа.

На самитот НАТО- Русија во Букурешт во 2008 година, бев сам во соба кога Путин изјави дека Украина е „вештачка држава“. Половина од нас се смееа, половина не разбраа. Но, сега сфаќаме и повеќе не ни е до смеење, вели Филе.
Филе вели дека Брисел не успеал да ја увери Русија на европските релации да гледа како на односи во кои двете страни победуваат, а не во која едната страна губи.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести