понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 30

Филе: Новите закони спротивни на обврските на Украина пред Европската унија

file

Последни вести

Европскиот комесар за проширување и европска политика Штефан Филе напиша во својот профил на социјалната мрежа „Твитер“, дека новопримените закони во Украина се во целосна спротивност со обврските на земјата кон Европската Унија, јави „УНИАН“.

„Поправките на законот што поминаа на гласањето во Врховната Рада, ги ограничуваат граѓанските слободи во Украина и се во целосна спротивност со европските аспирации на Украина и обврските на земјата предвидени од Спогодбата за асоцијација со Европската унија“, тврди Филе.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести