петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 60

Филе: Признавањето на Косово не е услов Србија да стане членка на ЕУ

file

Поврзани вести

Европскиот комесар за проширување, Штефан Филе, изјавил дека признавањето на Косово не е услов Србија да стане членка на Европската унија, пишува денеска приштинскиот весник „Косова Сот“.

Филе рекол дека таквиот услов не и’ поставен на Србија и потсетил дека критериумите за членство на сите земји се мошне јасни.

Филе ги повика Белград и Приштина да вложат напори и да ги надминат разликите заради примена на Бриселскиот договор и изразил уверување дека премиерите Ивица Дачиќ и Хашим Тачи ќе најдат решение.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести