петок, 21 јули 2017  |  Вести денес: 0

Филипини: Исламисти на ИД ослободија 23 затвореници

Исламистички екстремисти, поддржани од џихадистичката група Исламска држава, ослободија осуммина свои приврзаници при напад врз затвор во јужниот дел на Филипините. При нападот побегнале и други 15 затвореници, пренесе МИА.

zatvori

Последни вести

Исламистички екстремисти, поддржани од џихадистичката група Исламска држава, ослободија осуммина свои приврзаници при напад врз затвор во јужниот дел на Филипините. При нападот побегнале и други 15 затвореници, пренесе МИА.

Полицијата смета дека нападот врз затворот Ланао дел Сур во градот Марави е извршен од 20 тешко вооружени членови на екстремистичката група Мауте, едно од повеќето исламистички движења на островот Минданао. Тие успеале да ги разоружаат припадниците на обезбедувањето на затворот и да ослободат осуммина исламисти, меѓу кои и три жени.

Групата Мауте е нова организација на вооружени исламски екстремисти, кои се лојални на ИД.

Најчитани вести