четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Филипини: Поплавите однесоа 13 животи

Жртви и исчезнати лица од поплавите на Филипините.

Philippines Flooding

Поврзани вести

Најмалку 13 лица загинаа, а седум се водат како исчезнати во југоисточниот дел на Филипините поради поплавите и лизгање на земјиштетот предизвикани од поројните дождови.

Поради дождовите илјадници лица биле принудени да ги напуштат своите домови.

Според зборовите на портпаролот на националниот Совет за несреќи, Рејналд Балид, шест лица загинале во поплавите во провинцијата Долина Кампостела, а седум загинале во провинцијата Давао Ориентал, а пет лица се водат како исчезнати во лизгање на земјиштето во градот Тарагона.

Поплавите погодија подрачје населено со 132.000 лица во 10 провинции, а засега не се знае колку точно луѓе ќе бидат евакуирани. Досега 10.000 лица ги напуштиле своите домови во четири провинции.

Истото ова подрачје во декември 2012-тата го погоди силен тајфун од кој што животот го загубија најмалку 2.000 лица.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести