Свет

Филипини: Расте бројот на жртви на поплавите

Филипини: Расте бројот на жртви на поплавите

Најмалку 22 лица загинаа, а над 200.000 Филипинци мора да ги напуштат домовите поради поплавите кои носат се’ пред себе. Дополнителна опасност за жителите во југоистокот на државата е лизгањето на земјиште предзвикано од надојдената вода.

Според АФП, настраданите живееле во импровизирани живеалишта откако тајфунот Бофа им ги уништи домовите во декември 2012 година.

Во поплавите погодија 10 провинции десетици лица се водат за исчезнати.

Во тајфунот животот го загубија 2.000 лица.