понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 30

Филипини: Расте бројот на жртви на поплавите

Црн билансна Филипини, над 20 загинати, десетици изчезнати.

poplavi filipini

Поврзани вести

Најмалку 22 лица загинаа, а над 200.000 Филипинци мора да ги напуштат домовите поради поплавите кои носат се’ пред себе. Дополнителна опасност за жителите во југоистокот на државата е лизгањето на земјиште предзвикано од надојдената вода.

Според АФП, настраданите живееле во импровизирани живеалишта откако тајфунот Бофа им ги уништи домовите во декември 2012 година.

Во поплавите погодија 10 провинции десетици лица се водат за исчезнати.

Во тајфунот животот го загубија 2.000 лица.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести