сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Филипинската полиција уапси џихадистички лидер

abu-sayyaf-germanski-zaloznici-01

Последни вести

Филипинската полиција, која со помош на армијата деновиве на угот на државата започна обемна акција против припадниците на радикалната исламистичка група Абу Сајаф, соопшти дека во понеделникот го уапсила Абдулхалик, Алекс, Аџибон.

Уапсниот е познат прпагатор на џихадот на југот на филипинскиот архипелаг, чија локација е откриена и со помош на локалното население кое се жалело дека Аџибон почнал да регрутира млади муслимани за учество во борбите во Ирак и Сирија. Тој ги убедувал локалните муслимани дека е време и на Филипините да се прогласи исламски калифат.

Групацијата Абу Сајаф, која делува како огранок на Ал Каеда на Филипините и во Малезија, според проценкитена филипинските контраразузнавачи, има меѓу 300 и 400 луше под оружје, а се финансира со киднапирање и уцени за откуп. Медиумите на Филипините пишуваат дека Абу Сајаф сега джи во заложништво 12 лица, од кои петмина се странци. За двајца киднапирани американски турист Абу Сајаф издаде ултиматум, според која, ако за нив не добие откуп од 7 милиони долари, над нив ќе биде извршена грозомоната егзекуција со отсекување на главите.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести