петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Филмот „Шише“ меѓу најдобрите на фестивал во Германија

121082272

Последни вести

Краткиот филм „Шише“ на четиринаесетгодишниот Сергеј Сарчевские номиниран во официјалната селекција во категоријата експериментален филм на филмскиот фестивал „Intervideo-Nachwuchspreis“ што се одржува во Мајнц, Германија.

Жири комисијата во состав одлучуваше  меѓу пристигнати 406 кратки филмови од 50 различни земји, а младиот Сарчевски влезе во првичната селекција од 10 најдобри филмови и се пласираше на четврто место. Официјалната церемонија на доделување на наградите ќе се одржи на 26 септември по повод 50-тиот роденден на „Интервидео”.

Овој фестивал за млади таленти до 30-годишна возраст се одржува по трет пат, а оваа година младите филмаџии се натпреваруваа на тема „Промени“, во следните категории: документарен, фикција, анимација и експериментален филм.

Краткиот филм „Шише“ (2013) е базиран на тешкиот живот на Ромите во Македонија и нивната борба за преживување преку продажба на пластични шишиња.

Сергеј Сарчевски досега има направено 7  кратки филмови и има учествувано на неколку фестивали за кратки филмови, како и изложби за фотографија.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести