Магазин

Филмови кои мора да ги гледате во декември

Филмови кои мора да ги гледате во декември

Кога се намалува температурата, веднаш почнуваме да ги пребаруваме филмовите кои ќе ги гледаме во ладните денови. Па така, ако сте во потрага по добри филмови, топло ви ја препорачуваме листата на најдобите филмови кои ќе го обележат крајот на годината.

The Lady in the Van

Британска драма која ни ја открива вистинската приказна за пријателството меѓу Алан Бенет (Алекс Џенингс) и Мери Шепард (Меги Смит).

Macbeth

Адаптација на славната класика на Шекспир во која Мајкл Фасбендер ја игра улогата на трагичниот херој и Марион Котилард, неговата жена која го поддржува во лудата мисија да стане крал на Шкотска, оддамна е на нашата листа на must see филмови.

Youth

Пријателите Фред Белингер (Мајкл Клеин), пензиониран композитор на класична музика и Мик Бојл (Харви Кител) филмски режисер, додека одмараат на Алпите ни ги откриваат нивните животни приказни и мудрости кои човекот ги стекнува со текот на годините.

In the heart of the sea

Овој филм е драматична приказна за борбата на еден брод со големиот бел кит. Филмот е базиран на вистинска приказна, а се смета дека е заслужен за главната инспирација за сценариото на филмот Моби Дик.

The Big Short

Направен според книгата на Мајкл Левис, ни се прикажува приказната за инвеститорите кои во текот на 2000 години, поради актуелните ситуации на пазарот за недвижнини, успеале да стекнат големо богатство. Главните улоги ги толкуваат Кристијан Бејл, Стив Карел, Рајан Гослинг и Бред Пит.

Sisters

Комедија во која две сестри решиле да направат последна журка во куќата која нивните родители решиле да ја продадат.

Son of Saul

Сместен во Аушвиц, во текот на Втората Светска војна, филмот ни ја открива приказната за еден затвореник од еврејско-германско потекло кој одлучил да направи погреб за детето убиено во логорот…

Star Wars: The Force Awakens

Седмото продолжение се одвива 30 години после случувањата опишани во филмот Враќањето на Јети од 1983-та година.

45 years

Додека се подготвуваат да ја прослават своата 45-та годишнина од бракот, Кејт Мерсер (Шарлот Рамплинг) и нејзиниот сопруг Грег (Том Кортни) дознаваат дека е пронајдено телото на првата љубов на Грег која починала под трагични околности кои никогаш не биле разјаснети.

Where to Invade Next

Необичен документарец со прилично интересна тематика. Контоверзниот директор на филмот, Мајкл Мор, патува по светот за по угледот на останатите земји, наоѓа решение за проблемите во Америка.

Concussion

Ова е приказна за форензичарот и невропатолог д-р Бенет Омалу (Вил Смит), кој по откривањето на поврзаноста меѓу хроничната енцефалопатија (оштетување на мозокот) и фудбалските повреди, се обидува да ја спаси националната фудбалска лига.

The Hateful Eight

Приказна за осум ловци кои бараат заедничко засолниште во текот на снежната бура, додека во тек е граѓанска војна. Во филмот се појавуват Самуел Л. Џексон, Џенифер Џејсон Леи, Ченинг Татум и Курт Расел.