вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Финале на Евросонг: Победи Кончита од Австрија

„Прво место на Австрија на Евровизија е голема победа за Кончита Вурст, но и победа на Европа по прашањето на толеранција и почитување,“ изјави тој.

koncita

Поврзани вести

Австриецот Том Нојвирит, под уметничко име Кончита Вурст и ја донесе на Австрија победата на Песна за Евровизија со песната  “Rise Like a Phoenix”.

Второпласирана беше Холандија, а на трето место е песната на шведскиот претставник.

Годинава имаше возбудливо гласање, бидејќи во еден момент Холандија беше „зад пети“ на Австрија.

Министерот за култура на Австрија, Јозеф Остермајер изрази задоволство што Австрија победи и изјави дека се радува што неговата земја ќе биде домаќин на овој натпревар.

„Прво место на Австрија на Евровизија е голема победа за Кончита Вурст, но и победа на Европа по прашањето на толеранција и почитување,“ изјави тој.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести