четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 35

Финансиските зони треба да отворат нови работни места

Целта е на еден простор од 10 до 20 хектари да се формира една финансиска меѓународна зона, во која што ќе се пресликаат законите од Америка, Англија или Германија. Тоа дополнително ќе го зголеми кредибилитетот на оваа финансиска зона, истакна Груевски.

gruevski-ivana

Последни вести

Една од уставните измени кои влегоа во собраниска процедура е и  формирање на финансиска зона, чија цел, како што истакна премиерот Никола Груевски, е зголемување на вработувањето. 

„Целта е на еден простор од 10 до 20 хектари да се формира една финансиска меѓународна зона, во која што ќе се пресликаат законите од Америка, Англија или Германија. Тоа дополнително ќе го зголеми кредибилитетот на оваа финансиска зона. Регулативата целосно ќе се преслика од овие најдобри економии, најпривлечни за инвеститорите и ќе се дадат дополнителни поволности во делот на даноци и слично, за компаниите кои ќе одлучат тука да ги пренесат своите седишта“, истакна Груевски, заклучувајќи дека пресликувањето на закони од Америка, Англија или Германија, не може да се стави во негативен контекст.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести