сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 8

Финците сами ќе ги изедат производите наменети за Русите

hrana

Поврзани вести

Агенцијата за безбедност на храната на Финска, одлучи на домашниот пазар да продава прехранбени производи подготвени за рускиот пазар, кои се чуваат во фрижидер и имаат натпис на руски јазик.

Во согласност со локалното законодавство, прехранбените производи треба да бидат означени само на службените јазици, фински и шведски.

Но, Финска беше принудена да преземе мерки за да се намали штетата од санкциите кои Русија ги воведе спрема оваа скандинавска земја.

Според податоците на Здружението на прехранбената индустрија, во Русија се извезува 25 отсто од храната во Финска и неговата вредност е повеќе од 400 милиони евра.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести