Фиорентина со рутинска победа против Интер

Екипата на Интер влегува во резултатска криза, откако по убедливиот пораз од Каљари со 4:1 во минатото коло, синоќа на гостувањето кај Фиорентина доживеа нов висок пораз од 3:0. Фиорентина во текот на целиот меч беше подобар противник и си три прекрасни голови стигна до заслужена победа.

Домаќинот поведе по само седум минути игра, а стрелец на водечкиот гол беше Бабакар кој испрати еден микроскопски прецизен и силен удар во десниот горен агол од голот на Интер кој не успеа да го скроти ниту високиот Хандановиќ, иако се испружи колку што е долг. Само 12 минути подоцна Квадрадо зголеми на 2:0, со нов прекрасен гол, кој од дваесетина метри испрати вистинско торпедо во мрежата на Хандановиќ.

Конечните 3:0 ги постави српскиот интернационалец Ненад Томовиќ во 76-тата минута кога практично се прошета покрај одбраната на Интер и ја смести топката во мрежата. Со оваа победа Фиорентина се искачи на 9.место, додека Интер падна на 10-тото.