вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Фишер: Црна Гора следна во ЕУ

Министерот Лукшиќ кажал дека Германија ја доживува како доверлив партнер на патот кон европските и евроатлантските интеграции и се заблагдарил на досегашната поддршка во овие процеси.

crna gora

Поврзани вести

Црна Гора оствари значаен напредок на патот кон ЕУ и по зачленувањето на Хрватска, оваа земја се препорачува за следна членка, порачал германскиот амбасадор во заминување во Подгорица, Пиус Фишер.

Тој во текот на посетата кај потпретседателот на Владата и министерот за внатрешни работи и европски интеграции, Игор Лукшиќ, кажал дека се видливи резултатите во областа на владеење на правото и организираниот криминал, и во таа насока изразил очекување  што поскоро да се избере Врховен државен обвинител.

Министерот Лукшиќ кажал дека Германија ја доживува како доверлив партнер на патот кон европските и евроатлантските интеграции и се заблагдарил на досегашната поддршка во овие процеси.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести