петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 51

ФК Тетекс во раце на руски сопственици?

teteks-500

Последни вести

Тетовскиот тим Тетекс наскоро би можел да добие руски сопственици, пишува „Република“.

Актуелното раководство на клубот договорило заедничка соработка со руски бизнисмени во следните шест месеци во обид да се избегне испаѓањето од елитата.

Русите според информациите на „Република“ добиле зелено светло да го превземат раководењето на клубот, а Тетекс повтoрно своите натпревари ќе ги игра во Тетово, а не во Скопје како што беше практика во минатиот период. Договорот ќе важи за наредните шест месеци, односно за пролетниот дел од првенството.

Тетекс ќе биде вториот македонски тим со руски капитал, по екипата на Вардар чиј сопственик е Сергеј Самсоненко.

Најчитани вести